A kollagén a legnagyobb mennyiségben előforduló fehérje az emberi szervezetben. Felelős a bőr, a csontok, az ízületek és az izmok feszességének és rugalmasságának biztosításáért. Emellett nagyon fontos az új sejtek képződésében és a sérült szövetek helyreállításában is.
Sajnos idővel a szervezet kollagéntermelése csökken, ami különféle egészségügyi és öregedési állapotokhoz vezethet. Vannak azonban olyan módszerek, amelyek segíthetnek növelni a kollagén mennyiségét a szervezetben. Tudjon meg többet lent.
Mi az a kollagén és mire való?
A kollagén az emberi szervezetben található fehérje. A sejtekben termelődik, és olyan szövetek kialakítására használják, mint a bőr, a csont, a porc, az ízületek és a haj. A kollagénnek az a tulajdonsága, hogy feszességet és rugalmasságot biztosít ezeknek a testrészeknek, ami nagyon fontossá teszi az egészséges megjelenés megőrzését.
Ezen kívül a kollagénnek más jótékony tulajdonságai is vannak az egészségre nézve. Fontos az új sejtek képződésében és a sérült szövetek helyreállításában. Ezeknek a tulajdonságoknak köszönhetően a kollagén nagyon népszerű összetevője a kozmetikai és táplálkozási termékeknek.
Hogyan termelődik a kollagén?
A kollagént a sejtekben aminosavakból állítják elő. Különböző típusú kollagének léteznek, mindegyik sajátos tulajdonságokkal rendelkezik. A kollagén két nagy csoportra osztható: kollagén I és kollagén II.
A kollagén I jobban ellenáll a törésnek, és megtalálható az artériák falában, a kötőszövetben és a csontvázban. A kollagén II rugalmasabb, és a dermisben (a bőr középső rétegében) található.
A szervezetben termelődő kollagén mennyisége csökken, ahogy öregszünk. Ennek az az oka, hogy a sejtek kollagéntermelő képessége idővel csökken. Ezen túlmenően bizonyos szokások befolyásolhatják a kollagéntermelést, mint például a dohányzás, a sok órás napsugárzás, az egészségtelen táplálkozás és bizonyos betegségek.
Milyen következményekkel jár a kollagéntermelés csökkenése?
Amikor a szervezetben csökken a kollagén mennyisége, különféle egészségügyi következmények jelentkezhetnek. A bőr elvékonyodik és kevésbé rugalmas, ami ráncokat okoz. A csontok törékennyé válnak, és könnyebben eltörhetnek. A porcok lebomlanak, ízületi fájdalmat okozva. A haj finomabbá válik és könnyebben hullik.
Hogyan növelhetem a kollagén mennyiségét a szervezetemben?
Szerencsére vannak olyan módszerek, amelyek segíthetnek növelni a kollagén mennyiségét a szervezetben. Az első az, hogy olyan ételeket együnk, amelyek a kollagén előállításához használt esszenciális aminosavakat tartalmazzák.
A második a kollagén-kiegészítők szedése. A hidrolizált kollagén-kiegészítőkben az aminosavak peptidek formájában vannak, ami megkönnyíti a szervezet számára azok felszívódását.
A harmadik a kollagént tartalmazó kozmetikai termékek használata. A legtöbb ilyen termék a bőrre kerül, és lassan felszívódik. Ily módon a kollagén behatol a bőr mélyebb rétegeibe, és regenerálja a sérült szöveteket.
A harmadik a rendszeres testmozgás. A testmozgás elősegíti a kollagén termelését a sejtekben.
A negyedik a különféle esztétikai eljárások, például mezoterápia és rádiófrekvenciás kezelés. Ezek a folyamatok serkentik a kollagén termelődését a sejtekben. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezeknek a folyamatoknak lehetnek mellékhatásai.
Kollagénforrást tartalmazó élelmiszerek
A kollagént tartalmazó élelmiszerek a következők:
- Az állatok, például csirke, sertés és bárány húsában.
- Halakban, például lazacban, pisztrángban és tonhalban.
- Madarakban, például kacsákban és csirkékben.
- Kagylókban, például garnélarákban, homárban és polipban.
- Olyan zöldségekben, mint a kelkáposzta, a brokkoli és a spenót.
- Diófélékben, például mandulában, dióban és pisztáciában.
Hidrolizált kollagént tartalmazó étrend-kiegészítők
A hidrolizált kollagén a kollagén egy fajtája, amely hidrolízis során keletkezik. A hidrolízis az a folyamat, amelynek során a kollagén molekuláris szerkezete lebontja aminosavait.
A hidrolizált kollagént különféle kozmetikai és táplálkozási termékekben használják, mivel ez a kollagén egy olyan formája, amely könnyen felszívódik a szervezetben.
Kiegészítők nem hidrolizált kollagénnel
A nem hidrolizált kollagén a kollagén egy fajtája, amelyet extrakciós eljárással állítanak elő. Az extrakció az a folyamat, amellyel a kollagént elválasztják az állati szövetektől.
A nem hidrolizált kollagént különféle kozmetikai és táplálkozási termékekben használják, mivel ez a kollagén egyik formája, amely lassan szívódik fel a szervezetben.
A nem hidrolizált kollagént tartalmazó étrend-kiegészítők különféle formákban, például kapszulákban, pirulákban vagy tablettákban találhatók, és különféle formátumokban kaphatók, például krémek, testápolók, gélek és rúzsok.
Az ilyen típusú kiegészítőket a kollagén mennyiségének növelésére használják a szervezetben. A legtöbb ilyen kiegészítő állati vagy növényi eredetű kollagént tartalmaz, és a legtöbb egyéb összetevőket is tartalmaz, például vitaminokat és ásványi anyagokat.
Ha állati eredetű kollagént szeretne szedni, fontos, hogy olvassa el a címkéket, hogy megbizonyosodjon arról, hogy nem tartalmaz olyan összetevőket, amelyek árthatnak Önnek. Egyes állati eredetű kollagén-kiegészítők olyan összetevőket tartalmaznak, mint például a higany, amelyek károsak lehetnek az egészségre.
Ha növényi alapú kollagén-kiegészítőt szeretne szedni, fontos, hogy olvassa el a címkéket, hogy megbizonyosodjon arról, hogy nem tartalmaz olyan összetevőket, amelyek árthatnak Önnek. Egyes növényi alapú kollagén-kiegészítők olyan összetevőket tartalmaznak, mint az oxálsav, amelyek károsak lehetnek az egészségre.
Kollagén tartalmú kozmetikai termékek
A kollagén kozmetikai termékek jó módszer a kollagén mennyiségének növelésére a szervezetben. Ezek a termékek megtalálhatók a szaküzletekben és az interneten, és különféle formátumokban kaphatók, beleértve a krémeket, testápolókat, zseléket és rúzsokat.
Az ilyen típusú termékeket a bőr hidratálására és táplálására használják, ami segít csökkenteni a ráncokat és megőrizni a bőr fiatalságát. Az ajkak hidratálására és táplálására is használják, ami segít megelőzni az öregedést ezen a területen.
Kollagéntartalmú termékek az ízületek és az izmok egészségéért
A kollagén termékek az ízületek és az izmok egészségének javítására is használhatók. Ennek az az oka, hogy a kollagén a kötőszövetben található fehérje, és ez a szövet minden izomban és ízületben megtalálható.
Az ízületek és az izmok egészségét szolgáló kollagén termékek különféle formában állnak rendelkezésre, beleértve a krémeket, testápolókat és géleket. Kapszula vagy tabletta formájában is megtalálhatók. Ezeket a termékeket a fájdalom enyhítésére, valamint az ízületi és izomgyulladás csökkentésére használják, ami javítja a mobilitást és csökkenti a stresszt.
rendszeres testmozgás
A harmadik módszer a kollagén mennyiségének növelésére a szervezetben a rendszeres testmozgás. A testmozgás elősegíti a kollagén termelését a szervezetben, mert fokozza a vérkeringést és a tápanyagok áramlását.
Különféle fizikai gyakorlatok vannak, amelyekkel növelheti a kollagén mennyiségét a szervezetben, például futás, úszás, kerékpározás és tánc.
esztétikai eljárások
A szervezetben lévő kollagén mennyiségének növelésének utolsó módja a kozmetikai eljárások. Esztétikai eljárásokat alkalmaznak a bőr megjelenésének javítására, és néhány ilyen eljárás kollagént használ összetevőként.
Az ilyen típusú eljárások az esztétikai klinikákon vagy otthon is elvégezhetők, ráncok csökkentésére, bőrfiatalításra, barázdák és ráncok feltöltésére használhatók.
Mikor kell kollagén-kiegészítőket hozzáadni az étrendhez?
Ha nem tud kollagénben gazdag ételeket beépíteni a napi étrendbe, vagy gyorsabban szeretné növelni szervezete kollagén mennyiségét, akkor kollagént tartalmazó táplálék-kiegészítőket szedhet. Számos kollagén típusú táplálék-kiegészítő létezik a piacon, és a legtöbb kapszula vagy tabletta formájában van.
Ha kollagén tablettákat, kapszulákat vagy pirulákat szeretne szedni, különféle márkákat találhat a piacon. Ezek a kiegészítők állati vagy növényi alapú kollagént tartalmaznak, és a legtöbb egyéb összetevőket is tartalmaz, például vitaminokat és ásványi anyagokat.
10 ok, amiért érdemes gondoskodni a kollagén szintjéről a szervezetben
A következő tíz ok, amiért érdemes gondoskodni a kollagén szintjéről a szervezetben:
- Hogy a bőr fiatalos és sima maradjon.
- Az ízületek öregedésének megelőzésére.
- A ráncok kialakulásának megelőzésére.
- Hogy a haj egészséges és fényes maradjon.
- Hogy a körmök erősek és egészségesek maradjanak.
- Az ízületi sérülések kockázatának csökkentése érdekében.
- A bőrsérülések kockázatának csökkentése érdekében.
- A hajsérülések kockázatának csökkentése érdekében.
- A körömsérülések kockázatának csökkentése érdekében.
- Az általános sérülések kockázatának csökkentése érdekében.
A kollagén ellenjavallatai
A kollagén általában biztonságosnak tekinthető, de vannak ellenjavallatok. Nem javasolt kollagént szedni terhes vagy szoptatós állapotban, mert káros lehet a babára.
Szintén nem ajánlott kollagént szedni, ha rák vagy autoimmun betegség kezelésére szed gyógyszert.
A kollagén más gyógyszerekkel is negatív kölcsönhatásba léphet, ezért fontos, hogy konzultáljon orvosával, mielőtt kollagén-kiegészítőt szedne.
Az állati eredetű termékekre allergiások ne szedjenek állati eredetű kollagént, és azok, akik allergiásak a növényi eredetű termékekre, ne szedjenek növényi alapú kollagént.